Aktuality

Sledujte novinky, nejnovější události a dění ve světě vinařství a vinohradnictví. Vyjádřete svůj názor k daným aktualitám a seznamte se názory ostatních v diskuzi.

 • 4. Kunratické vinobraní

  Logo-kv-final_medium

  Tradiční vinařská slavnost a oslava prvního burčáku začíná v pátek 26. září od 17 hod v u Kunratické tvrze (Za parkem, Praha 4) a potrvá až do neděle.


  www.trhvin.cz ~ 06.08. 2014 4. Kunratické vinobraní

 • Sluneční úpal a spála - GALATI

  1_medium

  Po období ochladenia a následne tropických dní možno očakávať poškodenie strapcov úpalom. Je dôležité zatiaľ neodkrývať strapce, lebo výkyvy studeného a teplého počasia ešte môžu prekvapiť. Preto odporúčame odlistenie zóny strapcov robiť až neskôr, za vhodných podmienok.


  www.galati.sk ~ 20.08. 2013 vinohrad, úžeh, Sluneční úpal

 • Růžová vína se představí ve Ville Richter

  Villa_richter_011_v_1_n_medium

  Hned prvního května se ve státní svátek představí moravská a česká růžová vína letos již popáté během Svátku růžových vín v Praze. Moravská a česká růžová vína jsou rok od roku stále populárnější, a tak jako v předchozích letech se na zmíněné akci očekávají tisíce návštěvníků.


  Ing. Nikol Kaštanová, Vinařský fond ČR ~ 30.04. 2013 Villa Richter

 • Poptávka po sudovém vínu vzrostla o 32 %, lidé dávají přednost ceně před kvalitou

  Img_7211_medium

  Poptávka po sudových vínech stoupla v prvním kvartálu letošního roku o 32 % oproti stejnému období v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních statistik vinařské společnosti Patria Kobylí. Tento vzrůstající trend je patrný zejména v případě gastronomických zákazníků. Podle odborníků je uvedený fakt důkazem, že lidé dávají v současnosti přednost nižší ceně vína na úkor jeho kvality.


  Marcel Lanžhotský PATRIA Kobylí, a.s. ~ 12.04. 2013 Sudové víno

 • Košt vín Strahov - 10.4.2013

  Strahov_medium

  1. ročník koštu vín na Strahově První strahovský košt vín. Ochutnejte domácí víno a najděte si dodavatele vína dle vaší chuti! Rozšíříme vám obzory a zlepšíme povědomí, že u nás existují opravdu kvalitní vína


  Košt vín Strahov ~ 06.04. 2013 Strahov, Praha, Košt vín

 • Ledové víno ze Znovínu se stalo v USA šampionem největší charitativní soutěže na světě

  Znovin_medium

  Ryzlink rýnský 2009 ledové víno z firmy Znovín Znojmo, a.s. se stal v USA šampionem největší charitativní soutěže na světě - The Finger Lakes International Wine Competition. Víno získalo titul „Best Ice Wine“ a jako „Best in Show“ byl v kongresovém centru Rochester Plaza nadšeně aplaudován! Titul je o to cennější, že soutěž je pořádána v regionu celosvětově proslaveném ledovými víny, ať z kanadské nebo americké strany Ontarijského jezera.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 03.04. 2013 Znovín, Finger Lakes International Wine Competition

 • DRŽITELEM TITULU „VINAŘSTVÍ ROKU 2012“ SE STALA SPOLEČNOST ZNOVÍN ZNOJMO, A.S.

  Vinarstvi_rokujpg_medium

  Vítězem soutěže Vinařství roku 2012, pořádané Svazem vinařů ČR, se stala společnost Znovín Znojmo, a.s.. Ocenění pro nejlepší tuzemské vinařství za práci a úspěchy v uplynulém roce převzal během slavnostního galavečera 28. března v pražské Lucerně zástupce vinařství Ing. Zdeněk Palát. Cenu za celoživotní přínos pro tento obor získal Prof. Vilém Kraus, po kterém bude toto ocenění pro následující roky pojmenováno.


  K. Martykanova, Locomotion ~ 29.03. 2013 Vinařství roku

 • CHARDONNAY JOSEFA VALIHRACHA ZAZÁŘILO VE FRANCII

  Cha_n_medium

  Chardonnay, výběr z bobulí 2011 z Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku získalo zlatou medaili a umístění mezi nejlepší desítkou světových Chardonnay na mezinárodní soutěži vín Chardonnay du Monde.


  www.wineofczechrepublic.cz ~ 21.03. 2013 Chardonnay du Monde

 • Ze světové metropole vína si naši vinaři vezou 28 medailí

  V_soutěži_hodnotilo_3425_vín_21_mezinárodních_porot_-_foto_dr

  V silné mezinárodní konkurenci se na první z okruhu nejprestižnějších světových soutěží vín letošní sezony, Vinalies Internationales, dokázalo prosadit 28 vín z České republiky. Naši vinaři získali v Paříži 5 zlatých a 23 stříbrných medailí. Prezentaci našich vín zajistilo za finanční podpory Vinařského fondu Národní vinařské centrum.


  D. Kriz, Omnimedia ~ 12.03. 2013 Vinalies Internationales

 • Slavnostní inauguraci prezidenta republiky provázela nejlepší moravská a česká vína

  Prezident_medium

  „Je dobrou zprávou nejen pro všechny vinaře, že i nového prezidenta provází a pevně věřím i nadále budou provázet při všech významných příležitostech vynikající moravská a česká vína. Vinařství je jedním z oborů, na který můžeme být všichni náležitě hrdí a jehož výsledky se můžeme kdykoli pochlubit před vzácnými hosty ze zahraničí i před nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky,“ komentoval slavnostní událost ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.


  D. Kriz, Omnimedia ~ 10.03. 2013 prezident, inaugurace

 • Salon vín České republiky 2013

  Praha – Zástupci Národního vinařského centra a Svazu vinařů České republiky představili výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2013, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Zveřejněna byla vítězná vína v jednotlivých kategoriích, nejlepší kolekce soutěže, složení sta nejlépe hodnocených vín, kterým byl přidělen titul Salon vín České republiky, a samozřejmě také absolutní Šampion soutěže.


  D. Kriz, Omnimedia ~ 15.02. 2013 Salon vin, Valtice

 • Jako nejlepší víno České republiky vybrala porota Chardonnay 2011 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

  Samp_medium

  Mikulov – Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2013 se stalo Chardonnay, 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 10. ledna v Mikulově absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2013, nejvyšší soutěže vín v České republice.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 10.01. 2013

 • VÍNA NA PRANÝŘI - nový seriál Trhu Vín o nepoctivých vinařích i kvalitních vínech

  Pranyr_1_medium

  Vítáme Vás u nového seriálu našeho portálu s názvem "VÍNA NA PRANÝŘI". Cílem tohoto projektu je odhalovat nepravosti vína prodávaného v České republice a bojovat tak s přiživováním se falšovaných a nekvalitních vín na jméně poctivých vín z Moravy a Čech. Chceme tak chránit všechny naše vinaře z České republiky, kteří nás tak dobře reprezentují i ve světě.


  TrhVín.cz ~ 06.12. 2012 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, Vína na pranýři

 • VÍNA NA PRANÝŘI - díl 1

  Pranyr_1_medium

  Vítáme Vás u nového seriálu našeho portálu s názvem "VÍNA NA PRANÝŘI". Cílem tohoto projektu je odhalovat nepravosti vína prodávaného v České republice a bojovat tak s přiživováním se falšovaných a nekvalitních vín na jméně poctivých vín z Moravy a Čech. Chceme tak chránit všechny naše vinaře z České republiky, kteří nás tak dobře reprezentují i ve světě.


  TrhVín.cz, SZIP ~ 30.11. 2012 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, Vína na pranýři

 • Spotřební daň z vína nebude

  Rose_medium

  Nadpis snad mluví za vše. Ve čtvrtek podvečer se v hotelu Galant konalo setkání týdeníku EURO.


  Jiří Maděrič, VAČR ~ 30.11. 2012 Spotřební daň, vinařský fond

 • HROZNOVÝ OLEJ jako dárek!

  Produktovka_1_medium

  Investujte do zdraví svých přátel a darujte pod stromeček náš HROZNOVÝ OLEJ St. George´s lisovaný za studena v té nejvyšší kvalitě. Hroznový olej se celá staletí využívá v typicky vinařských zemích a nyní máte možnost prožít jeho neodolatelnou chuť z naší produkce z Dolních Bojanovic. Náš výrobek je certifikován i jako KOSHER. Další informace a možnost objednání naleznete na www.stgeorges.cz a zde na http://st-georges.trhvin.cz.


  St. George´s ~ 29.11. 2012 Hroznový olej, St. George´s, kosher

 • VÝZVA KE SDRUŽENÍ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ - aktualizováno

  Vin_fond_medium

  Vážení členové Svazu vinařů České republiky, vinaři, vinohradníci, obchodníci s vínem, zástupci vinařských obcí a další zúčastnění, již delší dobu probíhá debata kolem návrhu ministra financí na, ve vinařských státech Evropy zcela ojedinělou, změnu nulové sazby spotřební daně. A to na sazbu Kč 10,- na litr tichého vína. Toto opatření, které by mělo vstoupit v platnost od 1. ledna 2014, způsobí zdražení vína o uváděných Kč 10,-, ale také o další položky.


  www.vinarskyfond.cz ~ 28.11. 2012 Spotřební daň, vinařský fond

 • VÝZVA KE SDRUŽENÍ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ

  Vin_fond_medium

  Vážení členové Svazu vinařů České republiky, vinaři, vinohradníci, obchodníci s vínem, zástupci vinařských obcí a další zúčastnění, již delší dobu probíhá debata kolem návrhu ministra financí na, ve vinařských státech Evropy zcela ojedinělou, změnu nulové sazby spotřební daně. A to na sazbu Kč 10,- na litr tichého vína. Toto opatření, které by mělo vstoupit v platnost od 1. ledna 2014, způsobí zdražení vína o uváděných Kč 10,-, ale také o další položky.


  www.vinarskyfond.cz ~ 28.11. 2012 Spotřební daň, vinařský fond

 • NA SVATÉHO MARTINA HUSA A DŽBÁN VÍNA

  Brno_1_v_medium

  Listopad patří již tradičně husím specialitám a mladým Svatomartinským vínům. A co to jsou Svatomartinská vína? Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterým si podle tradice můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.


  www.wineofczechrepublic.cz ~ 08.11. 2012 Svatomartinské

 • Optimistické odhady vinařů se potvrdily, Svatomartinského bude nejvíce v historii

  Sm-12_n_medium

  Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína, která chtějí vinaři od 11. 11. prodávat pod značnou Svatomartinské. Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích udělili tuto značku 380 vzorkům vína. V přepočtu na lahve můžeme na trhu očekávat 2 193 000 lahví Svatomartinských vín od 122 vinařů a vinařských firem.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 04.11. 2012 Svatomartinské

 • Letošní Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce

  Svm_2012_hodnoceni_1_medium

  Ve specializované pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích proběhlo první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2012. Degustátoři byli po samotných vinařích vůbec prvními, kdo měl příležitost ochutnat a posoudit kvalitu letošního ročníku.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 31.10. 2012 Valtice, Svatomartinské

 • Osmadvacítka moravských vín ve vinařském „michelinském“ průvodci

  Michelin_medium

  Nejpádnější důkaz skutečnosti, že se moravská a česká vína nadobro usadila mezi světovou vinařskou extratřídou, potvrdili také profesionální degustátoři, kteří každoročně vybírají tisícovku nejlepších vín celého světa do prestižní publikace 1000 Vins du Monde (1000 vín světa).


  D. Kříž, Omnimedia ~ 20.10. 2012 Michelinský průvodce, Vína

 • UŽ ZA MĚSÍC OCHUTNÁME SVATOMARTINSKÁ VÍNA ROČNÍKU 2012

  Sm-12_n_medium

  Už za měsíc, tedy 11. 11. úderem 11 hodiny vypukne po celé republice stále populárnější svátek všech vinařů - milovníků vína i výrobců. O neustále rostoucí oblibě těchto mladých, svěžích, příjemně pitelných vín mezi spotřebiteli svědčí fakt, že vinaři od počátku obnovené svatomartinské tradice vyrábějí každý rok více Svatomartinských vín než v roce předešlém.


  www.wineofczechrepublic.cz ~ 12.10. 2012 Svatomartinské

 • Největší světová soutěž AWC Vienna přinesla našim vinařům 347 ocenění

  Awc_vienna_2011_-_náhled_2_medium

  Neuvěřitelných 347 ocenění přivezli moravští a čeští vinaři z rakouské metropole. Tam se letos již podeváté konala největší světová soutěž vín AWC Vienna. Naši vinaři předčili všechna očekávání a přivezli celkem 62 zlatých, 194 stříbrných medailí a 91 diplomů. Účast našich vinařů proběhla opět za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 03.10. 2012 AWC Vienna

 • Moravští vinaři bodovali na MUNDUS vini, jedné z nejpřísněji hodnocených soutěží vín na světě

  Mundus_vini_dr

  Moravská a česká vína se letos už po šesté ucházela o medaile na největší mezinárodní soutěži vín v Německu MUNDUS vini. Naši vinaři si z Neustadtu přivážejí 18 medailí, 3 zlaté a 15 stříbrných. Účast vín z České republiky opět finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajistilo Národní vinařské centrum.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 26.09. 2012

 • Šampionem na Znojemsku se stal Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011 z vinařství Vinné sklepy Valtice, a.

  Nsv_-_znojemsko_-_sampion_2012_medium

  Šampionem, tedy nejlepším vínem znojemské vinařské podoblasti Národní soutěže vín 2012 se stal Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011 z vinařské obce Hrádek, viniční trať Pustina vinařství Vinné sklepy Valtice, a. s. Rozhodla o tom odborná komise Národní soutěže vín, která ve Znojmě v uplynulých dnech vína hodnotila.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 11.09. 2012 Znojemsko, Národní soutěž vín, Ryzlink rýnský, VS Valtice

 • Jak vybrat kvalitní burčák vám poradí TrhVín.cz.

  Burcak_medium

  Tato sezónní lahůdka jak ji známe se konzumuje u nás a v několika dalších zemí střední Evropy. Burčák je významným zdrojem vitaminů a dobré nálady. Jak ale poznáme, že kupujeme burčák opravdu kvalitní? TrhVín.cz vám poradí!


  TrhVín.cz ~ 04.09. 2012 Burčák, částečně zkvašený hroznový mošt

 • VINAŘI ODMÍTAJÍ FINANCOVAT PROPAD TRHU S LIHOVINAMI

  Velké Bílovice – Svaz vinařů ČR se ohrazuje proti nepravdivým a manipulativním tvrzením Petra Pavlíka, prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin a ředitele Likérky Stock Plzeň Božkov (27.8. ČT1, ČT24) a Vladimíra Steinera, výkonného ředitele Unie vývozců a dovozců lihovin (27.8. ČRo 1 Radiožurnál), kteří shodně tvrdí, že trh s lihovinami klesá, zatímco trh s víny roste.


  www.wineofczechrepublic.cz ~ 29.08. 2012 spotřební daň, Svaz vinařů, svcr

 • Šampionem mikulovské vinařské podoblasti se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 z Vinařství Volař

  Nsv_-_mikulovska_podoblast_-_sampion_2012_medium

  V rámci Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, vyhodnotila odborná porota jako nejlepší víno mikulovské vinařské podoblasti Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 z Vinařství Volařík.


  D. Kříž, Omnimedia ~ 29.08. 2012 Mikulov, NSV, Volařík

 • Významné mezinárodní ocenění „Prix de l´OIV 2012“ pro doc. Ing. Pavla Pavlouška, Ph.D.

  Moderni_vinohradnictvi_medium

  Významné mezinárodní ocenění „Prix de l´OIV 2012“ pro doc. Ing. Pavla Pavlouška, Ph.D. "Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV)" uděluje každoročně, od roku 1930, ocenění pro nejlepší publikované práce, které poskytují originální vědecké přístupy a poznatky s mezinárodním významem v oblasti vinohradnictví a vinařství.


  www.oiv.int ~ 23.08. 2012 Pavel Pavloušek, Pěstování révy vinné – Moderní vinohradnictví