11. ročník soutěže MUNDUS vini potvrdil své místo mezi několika málo nejprestižnějšími a také nejpřísněji hodnocenými soutěžemi na světě. Výborné jméno soutěže bylo důvodem, že i přes ekonomickou krizi ve světě a nízkou loňskou úrodu ve velké části Evropy se i letos zúčastnilo více vín než v předcházejících ročnících. Hodnocení bylo navíc letos velmi přísné.

„Pořadatelé se letos rozhodli pro nové nastavení bodových limitů na velmi vysokých 85 bodů pro zisk stříbrné medaile, 90 pro zlaté a 95 pro velké zlaté medaile. Překonat hranici 85 bodů se dařilo opravdu jen výjimečným, svébytným, expresivním vínům,“ komentoval hodnocení letošního ročníku český zástupce v komisi Dr. Luboš Bárta.

Prosadit se tak v silné konkurenci 6 028 vín z 42 zemí světa je dalším vyznamenáním pro moravská vína a jejich výrobce. O tom, že rozhodně nejde jen o náhodu, svědčí i fakt, že se moravským vinařům letos v Neustadtu podařilo navázat na loňské úspěšné účinkování a např. společnost Vinselekt Michlovský a.s. zde obhájila zlatou medaili, tentokrát však za svůj polosladký Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009.

„Měl jsem možnost v letošním roce hodnotit na Selection Mondiales des Vins v Quebecu a už jen dle společných rozhovorů s degustátory celého světa je značka a kvalita soutěže MUNDUS vini naprosto zřetelná. Určitě jde o jednu ze tří nejprestižnějších soutěží vín světa. Proto nás obhajoba zlaté medaile těší dvojnásob,“ komentoval další zlato pro Vinselekt Michlovský Miroslav Majer, obchodní a marketingový ředitel společnosti.

Třetí zlatou pro Moravu si z MUNDUS vini veze vinařství Reisten s.r.o. z Pavlova. Vína Znovínu Znojmo, a.s. byla oceněna dvěma stříbrnými medailemi.

Mezi zajímavosti letošního ročníku patřila také jedna zlatá medaile pro víno z Thajska, asi nejexotičtější takto vysoko oceněné víno v mezinárodních soutěžích.

Výsledky:
Výrobce Odrůda Ocenění
HABÁNSKE SKLEPY, s.r.o. Veltlínské zelené, pozdní sběr 2010 Stříbrná
Reisten s.r.o. Maidenburg Sauvignon, pozdní sběr 2010 Zlatá
SPIELBERG CZ, s.r.o. Zweigeltrebe, pozdní sběr 2009 Stříbrná
Vinné sklepy Valtice, a.s. Sylvánské zelené, výběr z hroznů 2009 Stříbrná
Vinné sklepy Valtice, a.s. Veltlínské zelené, pozdní sběr 2009 Zlatá
Vinné sklepy Valtice, a.s. Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010 Stříbrná
VÍNO Mikulov, spol. s r.o. Chardonnay, pozdní sběr 2009 Stříbrná
VINOHRAD CZ s.r.o. Chardonnay, pozdní sběr 2009 Stříbrná
Vinselekt Michlovský a.s. Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009 Zlatá
ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. Ryzlink rýnský, ledové víno 2009 Stříbrná
ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. Sauvignon VOC 2010 Stříbrná